Kursy skiturowe
Co to jest skituring?
Jest to połączenie turystyki górskiej zimowej z narciarstwem biegowym. Pod górę wychodzimy na nartach na przyklejonej tzw. Foce materiał przyklejany na ślizg narty który zapobiega ześlizgiwaniu się narty w dół. Na górze odklejamy fokę i zjeżdżamy w dół. To sport dość wymagający wiążący się z zagrożeniami o których trzeba wiedzieć. Dobre przygotowanie i odbyte kursy pozwalają na bezpieczną jazdę. Skituring może być sportem ekstremalnym wszystko zależy od terenu w którym się poruszamy. Możemy wybrać łagodne stoki i polany lub strome żleby w wysokich partiach gór.
Odzież na skitury? Jak się ubrać na skitury?
Na skitury ubieramy się podobnie jak do pieszego wyjścia w góry czyli „na cebulkę”. Najlepiej na podejście ubrać się lżej, ze względu na dość intensywną aktywność. Jako pierwszą warstwę proponujemy ubrać odzież termo aktywną. Druga warstwa to lekka bluza z materiałów softshell, polar, goretex, które nie będą chłonęły wilgoci i są oddychające, nieprzemakalne, chronią przed wiatrem. Ruch przy podejściu jest wzmożony dlatego warto być ubranym w odzież która nie będzie nam krępować ruchu. Na koniec do zjazdu jest nam potrzebna trzecia warstwa odzieży np. kurtka puchowa i grube rękawiczki. W każdym przypadku najważniejszy jest nasz komfort termiczny. Zły dobór warstw może przyczynić się do dużego spocenia a następnie wychłodzenia organizmu.
Jaki sprzęt potrzebujemy na skitury?
Musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w narty skiturowe, wiązania, foki, buty, kask, kijki skiturowe. Jeśli wybieramy się w tereny stromy I oblodzony przydadzą się również harszle. Na skitury przygotowujemy się podobnie jak do wyjścia w góry, jednak musimy zwrócić uwagę na ilość rzeczy, którą ze sobą bierzemy. Warto dobrze przemyśleć pakowanie plecaka. Inaczej spakujemy się na łatwą 2 godzinną turę inaczej na całodniowe wyjście w stromsze partie gór zagrożonych lawinami. Pakowanie wbrew pozorom nie jest łatwe i musi być przemyślane. Doświadczenie w doborze odpowiedniego sprzętu, ubioru oraz prowiantu zdobywa się latami. Umiejętność pakowania i doboru sprzętu na wycieczki skiturowe jest podstawową wiedzą którą powinniśmy otrzymać na szkoleniu. Najlepiej zacząć od kursów skiturowych na których nie pominiemy żadnych aspektów związanych z bezpiecznym uprawianiem skituringu. Bezwzględnie należy ze sobą mieć lawinowe ABC oraz plecak lawinowy oraz ukończone szkolenie lawinowe w przypadku ekstremalnych wycieczek.
Poziom I dla początkujących
na którym zaznajomimy się z technikami podchodzenia i zjazdów. Na tym etapie nie musimy mieć doświadczenia na skiturach, musimy jednak dobrze jeździć na nartach na czerwonych trasach. Osobom które raczej szukają łagodnych stoków proponujemy zacząć kurs np. w Beskidach, Pieninach, Bieszczadach.
Poziom II dla średnio-zaawansowanych
zniweluje błędy popełniane przez nas, nauczy nas kilku nowych technik zjazdowych, podejściowych a także podstaw lawinowego ABC. Jest to kurs dla osób, które zaczęły już przygodę ze skiturami i chcą doszkolić swoje umiejętności.
Poziom III dla zaawansowanych
to już nauka skialpinizmu, na który musimy być już bardzo dobrze przygotowani. Najlepiej jak będziemy mieć za sobą już odpowiednią ilość wycieczek skiturowych. Na tym poziomie dowiemy się jak poruszać się w żlebach czy graniach, a także lodowcach.
Kursy skiturowe - Tatry
Szkolenia w Tatrach zazwyczaj odbywają się w 3 poziomach. Najczęściej są to kursy 3 dniowe począwszy od piątku, kończące się niedzielą. Zazwyczaj z noclegami w dolinie Chochołowskiej, na Kalatówkach czy w Dolinie 5 stawów. Trasy szkoleń w terenie są wyznaczane 3 dni przed spodziewanym terminem, z racji na ciągle zmieniające się warunki w Tatrach.
Szkolenie skiturowe - Bieszczady
Szkolenie skiturowe w Bieszczadach odbywa się na podobnych zasadach jak w Tatrach, jednakże same Bieszczady do dziś są dzikie i nieznane, a ich zimowy krajobraz jest warty zobaczenia ze skiturowej perspektywy. Nauczymy się także technik podchodzenia oraz zjazdu, poruszymy tajniki lawinowego ABC. Kursy odbywają się w systemach trzy lub czterodniowych. Najczęściej organizowane są na trasach np. z podejściem na Połoninę Wetlińską czy Przełęcz Wyżniańską z podejściem na Małą Rawkę.
Szkolenie skiturowe - Beskidy
Opcji szkoleń skiturowych w Beskidach mamy wiele, zaczynając od kursów weekendowych, jednodniowych czy wieczornych. Dla osób początkujących czy średniozaawansowanych. Przygodę w Beskidach możemy zacząć od łatwiejszych tras dolinami, w późniejszym terminie wybierając wymagające zjazdy ze szczytów. Przykładem takiego szkolenia jest Kurs Skiturowy dla poczatkujących Pieniny
Kursy skiturowe - Karkonosze
Szkolenie w Karkonoszach to opcja dla osób o różnych poziomach czy to podstawowy czy też średniozaawansowany. Kursy odbywają się w systemach dwu lub trzydniowych podzielone na kurs teoretyczny i praktyczny. Krajobrazy Karkonoszy, które są wpisane na światowej liście UNESCO ukażą nam ich zimowe piękno. Dodatkowa spora ilość tras pozwala na najdłuższe obcowanie z naturą. W większości przypadków szkolenia odbywają się z noclegiem w schroniskach Strzecha Akademicka, czy Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem lub Samotnia. Zwieńczeniem karkonoskiego kursu jest oczywiście ich najwyższy szczyt Śnieżka.
Kursy skiturowe - ceny
Tatry
Bieszczady
Beskidy
Większość zajęć skiturowych można także kupić w formie voucherów. Więc jeśli chcesz podarować komuś prezent to voucher jest super opcją.